Dabartiniu metu tarp žvejų vis didesnį populiarumą įgauna žvejyba teleskopiniu kotu. Reikia pasakyti, kad šiuo metu pasaulyje tarp plūdininkų yra keturi pagrindiniai žvejybos būdai:
• boloninė meškerė arba dar kitaip teleskopinis kotas su žiedeliais;
• match tipo kotai su štekerine (įmaunama) jungtimi, skirti tolimam užmetimui;
• štekerinis kotas - ilga meškerė be žiedukų su štekerine jungtimi;
• teleskopinis kotas - meškerė be žiedukų ir turinti kietą tvirtinimą viršūnėje įvairiom sistemėlėm.

Įš karto noriu pasakyti, kad išskirti bent vieną meškerę iš keturių ir priimti ją kaip universalią tikrai negalima, nes kiekviena iš jų yra skirta atskiriem atvejams naudojant žvejyboje. Šiuo atveju smulkiau apsistosime ties teleskopine meškere. Juk teleskopinė meškerė - tai tas pats lazdyno ar bambuko kotas, tik šiuolaikiniame išpildyme.

Kodėl būtent teleskopas? Todėl, kad būtent šis kotas mums leidžia žvejoti gana padoriam nuotolyje nuo kranto tiek tvenkinyje, upėje ar kituose vandens telkiniuose, savo lengvumu nenuvargina per dieną rankos ir suteikia itin didelį pasitenkinimą traukiant pačią žuvį.

Ilgis
Jis gali būti labai įvairus, nuo 4 iki 10 metrų, bet pats populiariausias yra 5-7 metrų.

Svoris
Gero teleskopinio koto svoris būna nuo 200 iki 270 g. Bet tai jau vadinami topiniai, brangūs, aukštai klasei priklausantys kotai. Pigesni 7 metrų teleskopiniai kotai sveria 300-350 g. Tegul nestebina jūsų toks kotų lengvumas, nes jie yra gaminami iš aukštos klasės anglies pluošto.

Viršūnėlė
Ji gali būti tuščiavidurė, skirta gumai įverti, gali būti pilnavidurė ir turėti plastikinį fiksatorių – karabiną, guma prie kurios rišama sistemėlė ir plonos vielytės kilputę, taip pat skirtą sistemėlių rišimui.

Sistemėlės
Visų pirma klijų pagalba mes turime pritvirtinti fiksatorių – karabiną viršūnėlės smaigalyje tam, kad vėliau galėtumėme tvirtinti visą sistemėlę.

Tai atlikę mes turime pasiruošti keletą sistemėlių įvairiems žvejybos atvejams ežere, upėje, atsižvelgiant ir į oro sąlygas, vietovę bei vidutinį būsimos sugautos žuvies svorį. Paruoštas sistemėles turime suvynioti ant lanktelių. Mūsų sistemėles sudarys pagrindinis valas ir pavadėlis. Pagrindinį valą tvirtiname už karabino, vėliau seka plūdelė ir žemiau jos tvirtiname pavadėlį. Pavadėlių pasiruoškite keletą ilgių 15 – 25 cm tam, kad žvejybos vietoje reikalui esant galėtumėte juos pakeisti vieną kitu.

Plūdėlės
Stovinčiam vandeniui tiks pailgu liemeniu su ilgiu kyliu, o tekančiame vandenyje lietaus lašo su ovaline forma, sugebančios gesinti vandens srovę.

Švineliai
Tam, kad masalas gražiai kristų į vandenį, naudosime tokią švinų išdėstymo sistemėlę: užspausime per tris vietas. Pagrindinis švinas 70% toliau antras svoris 20% ir trečias prispaudžiamasis 10% nuo visos masės. Tarkime jūsų plūdelė 3 g. Svareliai išsidėstys sekančiai – 2,1g + 0.6g + 0.3g.Galimas svarelių išdėstymas ir per dvi vietas. Tada proporcijos 80-90% ir 10-20% nuo visos masės.

Ir dar ne mažiau svarbus faktorius, lemiantis jūsų sėkmę žvejyboje, tai pačios plūdelės subalansavimas. Ji neturi būti perkrauta arba nedakrauta. Virš vandens turi matytis tik plūdelės antenėlė, o visa plūdelė turi būti panirusi po vandeniu.

Valai, kabliukai
Visa tai jau jūsų paties nuožiūra kokio storio valus rinktis, kokios firmos kabliukus naudoti. Svarbu, kad kabliukai būtų aštrūs, o valai nepasenę. Juk būtent valo amžius apsprendžia jo visas mechanines savybes.

Ir taip mūsų sistemėlė paruošta. Imame valo kilputę, tvirtiname už karabino ir užfiksuojame. Susirandame reikiamą gylį, išskirstome švinelius ir mes žvejybai pasiruošę.

Žuvies svoris
Paprastai teleskopiniei meškerei optimalus žuvies svoris dviejų kilogramų ribose, bet sustiprinti teleskopiniai kotai būna skirti žymiai didesnės žuvies gaudymui. Tam, kad jūsų meškerė nelūžtų, yra skirtas pavadėlis, kuris, esant perkrovai nutrūks pirmiausiai.

Pavykus sugauti savo pirmą žuvį jūs visada liksite plūdinės meškerės gerbėju žvejojant teleskopine meškere.

Aišku, šiuo nedideliu straipsniu mes apžvelgėme tik bendrus klausimus, kurie liečia teleskopinę meškerę. Iš tikrųjų parenkant plūdes, kabliukus ar valus niuansų šitoje srityje yra kur kas daugiau. Ir būtent tai ateityje turės didelės įtakos jūsų žvejyboje. Norėdami daugiau sužinoti apie šį žvejybos būdą jūs nemažai informacijos rasite internete.

Aleksiejus Bubinas

Iš rusų kalbos vertė SIGUTIS