Nors atėjo žiema ir spiningavimo sezonas prasidės dar ne greitai, norėčiau pašnekėti apie spiningus. Juk ne veltui sakoma „Ruošk roges vasarą“. Žūklės įrankiu kitam sezonui irgi reikia pasirūpinti iš anksto, juolab kad parduotuvės dabar siūlo nemažas kalėdines nuolaidas.

Apie spiningus parašyta daug straipsnių daugelyje žūklei skirtų leidinių. Kokį gamintoją bepasirinktum, visur vienas ir tas pats: „Pas mus patys geriausi įrankiai ir be būtent tokio modelio žūklėje tiesiog nėra ką veikti, arba su šituo modeliu jūs visuomet bent viena žuvele lenksite kaimyną”. Žinoma, reklama tai proceso variklis, tačiau dažnai po tos reklamos mūsų kišenės palengvėja keliais šimtais, o prie vandens mes greitai nusiviliame savo pirkiniais todėl, kad pardavėjo žadėtų savybių nerandame.
Pirmiausia, į ką reikia atkreipti dėmesį renkantis spiningą, tai medžiaga iš kurios jis padarytas. Stiklo pluoštą atmeskime iš karto, nes šiuo metu net neverta apie jį kalbėti, aišku jei kalba būtų ne apie jūrinę žūklę ar velkiavimą. Kompozitas taip pat nepageidautinas, kadangi šiuo metu yra daug pigaus anglies pluošto.
Pirkimą vertėtų pradėti nuo sumos, kurią galite išleisti, nustatymo. Taip pat patartina spiningą pirkti kartu su žmogumi, turinčiu jau šiokią tokią patirtį. Jei galite išleisti didesnę sumą, patartina rinktis žinomos ir populiarios firmos įrankį.
Toliau vertėtų apsispręsti dėl išmetimo svorio, vadinamojo „testo“. Testas nusako viršutinę ir apatinę užmetamo masalo svorio ribą. Apatinis testas – ta riba, nuo kurios galima pajausti masalo svorį užmetant, viršutinis - tai masalo svoris nuo kurio spiningas nelūžta.
Pagal testą spiningai būna ultra lengvi (1-5 g), lengvi (5-15 g), vidutiniai (7-25 g) ir sunkūs (20-60 g) ir daugiau. Būna ir tarpinių variantų, ant kai kurių kotų netgi nurodomas rekomenduojamas naudoti valo storis.
Spiningai turi tokį rodiklį kaip „akcija“. Akcija būna greita, vidutinė ir lėta. Lėta akcija yra tada, kai linksta visas kotas iki pat rankenos, kartais tai dar vadinama parabole. Greita akcija – tokia, kai linksta tik viršūnėlė.
Būtina atkreipti dėmesį ir į rankeną. Nepatartina rinktis iš sintetinių medžiagų pagamintų rankenų. Verta rinktis tik su kamštine rankena. Gero spiningo ir kamštis geras, kas dažnai pastebima net ir plika akimi.
Dar vienas svarbus spiningo elementas - žiedai. Žinoma, kad geriausia žiedų medžiaga yra SIC. Pripažintas šios srities lyderis yra firma „Fuji“. Bet netgi ir “Fuji” gamina keleta žiedų variantų ir žinoma skirtingos kokybės: tai „SIC“ – silicon karbide, „Gold Cermet“ - metalo keramika, ir dar keletas variantų medžiagų aliuminio oksido pagrindu: „Hardioy“ - pagerintas aliuminio oksidas, „Alconite“ - sustiprintas aliuminio oksidas, „O“ - aliuminio oksidas. Nesigilinant į medžiagų charakteristikas, galima pasakyti kad SIC du kartus tvirtesni nei patys brangiausi žiedai iš Gold Cermet. Taip pat reikia pasakyti, kad kai kurios firmos deda brangesnius žiedus tam, kad vidutinės klasės kotą parduotų kaip žymiai geresnį ir brangesnį.
Yra ir taip vadinamieji teleskopiniai spiningai. Tokius verta pirkti tik tada, kai jums rūpi tik įrankio kompaktiškumas. Tokio koto akcija bus nenuspėjama dėl daugybės sujungimų. Ir stambesni įbrėžimai pasidaro žymiai greičiau nei ant suduriamų įrankių. Daug sujungimų teleskopiniame kote gerokai susilpnina įrankį.
Labai dažnai užduodamas klausimas ar galima nusipirkti spiningą visiems žūklės atvejams. Atsakymas vienareikšmis - NE. Galima parinkti daugiau mažiau vidutinį kotą didžiajai žuvų daliai, tačiau tai nebus visiškai gerai. Žinoma, geriausias variantas būtų kiekvienai arba beveik kiekvienai žuvų rūšiai turėti po atskirą spiningą, tačiau tai būtų labai jau brangu.
Pradžiai užtektų ir vieno spiningo. Drįsčiau siūlyti 2,4 m ir 10 – 40 g arba kažką tarp tokio testo. Toks kotas jums tiks gaudant ir iš valties, ir nuo kranto. Tokiu kotu galima gaudyti įvairią žuvį pradedant ešeriu ir baigiant lydeka.
Labiau prakutusiems žvejams rekomenduojama turėti bent jau tokį ar panašų arsenalą: galingas 40 – 60 g 2,1 m trumpas kotas stambios žuvies gaudymui iš valties, antras būtu iki 40 g ir 2,4 m įrankis, tinkantis gaudymui iš valties ir nuo kranto, ir trečiasis iki 17 g ir 2,7 m skirtas tik žūklei nuo kranto.
Taipogi norėčiau visus būsimus pirkėjus įspėti, kad jie atsargiau klausytis pardavėjų pasakojimų. Ne kartą teko matyti, kaip naujokui buvo įbrukamas įrankis, skirtas sportininkams ar profesionalams. Todėl primygtinai patariu pirmuosius įrankius pirkti su jau nemažą patirtį turinčiu pažįstamu žveju.

© http://www.fishing.ray.ru/