Šių metų lapkričio 21 d., Lazdijų rajone, Veisiejo ežere Gyvosios gamtos apsaugos inspekcijos pareigūnai bei jiems talkinantys neetatiniai aplinkos apsaugos pareigūnai sulaikė du piliečius P. G., A. I, kurie draudžiamais įrankiais gaudė žuvį. Apie 12 val. dienos brakonieriai buvo sučiupti aplinkosaugininkų. Brakonierių laimikis 1 lynas ir 15 kuojų.

Piliečiams P. G., A. I. surašyti administracinės teisės pažeidimo protokolai, jiems bus skirtos administracinės baudos nuo 400 iki 1000 Lt su pažeidimo padarymo įrankių konfiskavimu. Taip pat bus pateiktas ieškinys už žalą padarytą gyvajai gamtai.

* * * * * * * *

Dysnų ežeras Ignalinos rajone vienas iš labiausiai pamėgtų brakonierių tarpe. Gal todėl, kad yra vienas iš toliausiai esančių nuo regiono centro, vienas didžiausių regione, daugelyje vietų sunkiai prieinamas, o starkių ten dar tikrai yra. Labai retas atvejis, kad Utenos RAAD Gyvosios gamtos apsaugos inspekcijos pareigūnai, atvykę prie šio ežero, nesulaikytų neteisėtos žvejybos mėgėjų. Organizuoti budėjimo prie šio ežero ištisą parą Utenos regiono aplinkosaugininkai tikrai neturi galimybės, nes be šio ežero jų kontroliuojamoje teritorijoje, neskaitant upių, yra dar 1001 vandens telkinys. Išstudijavę pažeidėjų psichologiją, oro sąlygas ir remdamiesi profesine nuojauta prie Dysnų Utenos GGAI pareigūnai atvyksta kaip įmanoma dažniau.

2012 m. lapkričio 14 d. šiame ežere tinklus tikrinančius, aplinkosaugininkams gerai žinomus S. N. ir V. B. iš Moliakalnio kaimo, pareigūnai užfiksavo vidurdienį. Kai baigę darbą pažeidėjai grįžo į krantą, V. B. nešinas plastikine dėže patraukė link namų ir buvo sulaikytas, valtyje likęs S. N. suskubo slėpti valtį neįžengiamuose pakrantės švendrynuose, žinodamas, kad už tokią veiklą valtis eilinį kartą bus paimta ir konfiskuota. Manevras nepasiteisino, valtis buvo surasta ir išvežta, o S. N. tik laikinai išvengė akistatos su aplinkosaugininkais, kadangi pagal galiojančius teisės aktus, protokolą pažeidėjui pareigūnai turi teisę surašyti per 6 mėnesius nuo pažeidimo padarymo dienos. Tą kartą tik piliečiui V. B. buvo surašytas administracinės teisės pažeidimo protokolas, surasta ir ištraukta 14 statomų tinklų, paimta neteisėtai sugauta žuvis, paskaičiuota gamtai padaryta žala.

Ilgai nelaukę, š. m. lapkričio 28 dieną Utenos RAAD GGAI pareigūnai dar su tamsa vėl nuvyko prie Dysnų ežero, tikėdamiesi susitikti su ,,skolininku". Nuojauta nenuvylė. Apie 10 valandą tie patys piliečiai, tik jau kita valtimi, vėl pradėjo tikrinti tinklus. Šį kartą buvo nuspręsta pažeidėjus sulaikyti dar negrįžusius į krantą. Nereikėjo ir minutės, kai aplinkosaugininkų kateris atsidūrė prie pažeidėjų. Pastarieji dar bandė atsikratyti pažeidimo padarymo įkalčių – išpylė sugautą žuvį, tačiau keletą dienų tinkluose išbuvusi žuvis buvo negyvybinga ir nenuskendo. Aplinkosaugininkai ne tik žuvį surinko, bet dar surado ir ištraukė neteisėtai pastatytų 11 statomų tinklų. Nustatyta, kad šį kartą S. N. ir V. B. neteisėtai buvo sugavę 9 lydekas, 2 starkius, 24 karšius, 3 ešerius ir 5 kuojas, tuo padarydami 2211,25 Lt žalą gamtai. Dabar jau piliečiui S. N. buvo surašyti 2 administracinės teisės pažeidimų protokolai – vienas iš jų ir už lapkričio 14 d. ,,skolą". Eilinį kartą paimta ir medinė irklinė valtis. Plaukiojimo priemonės pas šiuos piliečius tur būt jau baigiasi, nes kad ir po remonto, bet šios valties borte žiojėjo išpuvusi beveik kumščio dydžio skylė. Kadangi lengvinančių pažeidimo padarymo aplinkybių šiais atvejais įžvelgti tikrai sunku, pažeidėjams gręsia maksimalios administracinės baudos su pažeidimo padarymo įrankių ir priemonių konfiskavimu.

* * * * * * * *

Utenos RAAD Gyvosios gamtos apsaugos inspekcijos pareigūnai, gavę informaciją apie sistemingai vykdomą neteisėtą žvejybą Galuonų ežere ( Molėtų r.), prie šio ežero lapkričio 23 dienos rytą atvyko dar tamsoje. Informacija pasitvirtino. Apie 11 val. nuo Maciūniškių kaimo valtimi išplaukė vienas pilietis.

Aplinkosaugininkai šį žmogų atpažino iš karto. Tai šio kaimo gyventojas V. Č., kurį jau ne kartą buvo tekę sulaikyti ir bausti už neteisėtą žvejybą statomais tinklais. Kai išsitraukęs iš anksčiau pastatytus du statomus tinklus šis pilietis grįžo į krantą, eilinį kartą buvo sulaikytas. Aiškinantis pažeidimo padarymo aplinkybes nustatyta, kad V. Č. neteisėtai sugavo 1 starkį, 1 vėgėlę, 5 karšius, 19 kuojų ir 5 ešerius, tuo padarydamas 524,28 Lt žalą gamtai, kurią privalės atlyginti. Be to dar bus skirta ir administracinė bauda nuo 400 iki 1000 Lt.

* * * * * * * *

Šių metų lapkričio 27d. Vilniaus regiono aplinkos apsaugos departamento Gyvosios gamtos apsaugos inspekcijos pareigūnai vykdė reidus Vilniaus ir Švenčionių rajonuose. Apie 17 val. Neries upėje, ties Bilkiškių gyvenviete, buvo sulaikytas Vilniaus miesto gyventojas A. Š. ir su juo buvusi moteris R. Š. Porelė su valtimi Neries upėje pastatė 2 tinklus, skirtus iš neršto grįžtančių lašišų gaudymui ir grįžo į krantą, kur jų laukė aplinkosaugininkai. Už šiurkštų Mėgėjiškos žūklės taisyklių pažeidimą pagal LR ATPK 87 str. 3 d. piliečiams bus skirtos administracinės baudos nuo 400 Lt iki 1000 Lt ir tinklinių įrankių bei valties konfiskavimas.

Gerokai vėliau kitas Vilniaus regiono aplinkos apsaugos departamento Gyvosios gamtos apsaugos inspekcijos pareigūnų ekipažas Švenčionių rajone pastebėjo įtartiną automobilį, kuris nuvažiavo prie Baluošo ežero. Surengus staigią pasalą buvo sulaikyti du Vilniaus miesto gyventojai E. M. ir J. V., kurie vykdė povandeninę žūklę, kuri yra draudžiama ir negana to - tamsiu paros metu. Šie piliečiai su povandeninei žūklei skirtais šautuvais, pasišviesdami prožektoriais neteisėtai sugavo 10 lydekų. Už šį pažeidimą pagal LR ATPK 87 str. 1 d. pažeidėjams bus skirtos piniginės baudos iki 200 Lt su pažeidimo padarymo įrankių ir priemonių konfiskavimu, bei teks atlyginti žuvų ištekliams padarytą žalą, siekiančią beveik 1100 Lt.

* * * * * * * *

Klaipėdos regione š. m. rugsėjo 18 – spalio 31 d. vyko akcija "Lašiša – 2012", kurioje dalyvavo Lietuvos Respublikos aplinkos ministerijos Klaipėdos regiono aplinkos apsaugos departamento Klaipėdos bei Šilutės gyvosios gamtos apsaugos inspekcijų, Klaipėdos, Pagėgių, Skuodo, Šilalės, Tauragės rajonų agentūrų, Jūros aplinkos apsaugos agentūros inspektoriai, policijos, Valstybės sienos apsaugos tarnybos pareigūnai, neetatiniai aplinkos apsaugos inspektoriai. Akcijos metu buvo suorganizuoti 146 reidai, kurių metu išaiškinti 135 pažeidimai. 101 asmuo buvo nubaustas už mėgėjiškos žūklės taisyklių pažeidimus, jiems skirtos 4760 Lt baudos. 20 asmenų vykdė neteisėtą žvejybą draudžiamais įrankiais ir būdais, jiems skirtų baudų suma siekia 10000 Lt. 6 asmenys nors ir nevykdė žvejybos, bet pas juos rasti draudžiami įrankiai, todėl teks sumokėti 1200 Lt baudas. Iš pažeidėjų konfiskuoti 9 vnt. statomų tinklų, 2 guminės pripučiamos valtys.

Akcijos metu taip pat buvo vykdoma verslinės žvejybos kontrolė. Patikrintos 69 žvejybos įmonės. 3 įmonėms surašyti administracinės teisės pažeidimų protokolai už verslinės žvejybos taisyklių pažeidimus, 2 įmonės šiurkščiai pažeidė žvejybos tvarką. Joms reikės sumokėti 1310 Lt siekiančias baudas.

Vykdant žvejybos kontrolę iš vandens ištraukti 45 besavininkiai statomi tinklai, kurių bendras ilgis – 2935 m. Akcijos metu žuvų ištekliams padaryta žala siekia 5730 Lt, kurią teks atlyginti neteisėtą žvejybą vykdžiusiems pažeidėjams.

Akcijos organizatoriai dėkoja visiems prisidėjusiems prie organizuotos akcijos ir tikisi jų pagalbos ateityje.

Gyvosios gamtos apsaugos
Rezultatai (skaičiai)
Patikrinta žvejybos įmonių, grandžių (I*, G*)
Laimikio išsikrovimo vietoje
50
Kuršių mariose
19
Konfiskuota pažeidimo įrankių (išvardinti)
Statomas tinklas 9 vnt. – 530 m
Teisinė Skirta administracinių baudų
Straipsnis
Kiekis vnt.
Suma Lt
Mėgėjiškos žūklės taisyklių pažeidimai
87 str. 1 d.
101
4760
Šiurkštūs mėgėjiškos žūklės taisyklių pažeidimai
87 str. 3 d.
20
10000
Verslinės žūklės taisyklių pažeidimai
873 str. 1 d.
3
260
Šiurkštūs verslinės žūklės taisyklių pažeidimai
873 str. 2 d.
2
1050
Kiti pažeidimai
55 str.
5
200
76 str. 4 d.
5
200
88 str. 1 d.
1
200
87 str. 2 d.
6
1200
Iš viso:
135
17870
Suskaičiuota žala (Lt)
Aplinkos komponentams
Lt
Žuvų ištekliams
5730,89
Atlikta reidų (Ž*, Kt.*)
Ž – 134, Kt. – 12
Kiti darbai Ištraukti besavininkiai statomi tinklai 45 vnt. –  2935 m

Lietuvos Respublikos Aplinkos ministerijos informacija