Perskaitęs Evil‘o 2009 m. ataskaitą sugalvojau ir aš pasidalinti įspūdžiais iš 2009 m. sezono. Praeiti metai man buvo „apmąstymų“ metai. Iš pradžių niekaip negalėjau suprasti kame yra problema, kad negaliu pagauti karpių ežeruose, kuriuos maniau labai gerai žinau, seniai žvejoju ir gerinau rekordus tiek svorio, tiek kiekio per parą. Galutinai savo nuomonę suformavau tik visai neseniai, kai už lango pamačiau termometro rodmenis - lauke nešilta -32.5C. Nesėkmės verčia susimąstyti ir ilgai galvoti apie priežastis ir sprendimus. Štai dėl ko karpių žūklę laikau labai įdomia.

Noriu prisipažinti žvejoju tik karpius, t.y. visa mano įranga yra skirta karpių žvejybai. Atsinaujinęs įrangą dar 2005 m., jos nekeičiu, nes viskas sėkmingai man tarnavo bent iki 2009 m. sezono pabaigos, ir dabar domiuosi tik pašarais, masalais, jaukinimo bei gaudymo strategija. 

Dėl darbų 2009 m. sezoną pradėjau tik liepos vidury ir iki sezono pabaigos pavyko ištraukti tik 7 karpius (du iš jų per „Klubų taurės“ varžybas, ir du per „treniruotę“ prieš varžybas ), nors dar 2008 m. – 20 karpių, 2007m. – 22 karpiais galėjau pasigirti. Taigi, 4 iš 7 karpių pagauti komerciniame ežere ir tik 3 – laukiniame. Žvejyba komerciniame ir laukiniame ežere skiriasi jau vien dėl karpių skaičiaus. Gausiai įžuvintame komerciniame ežere bus daug lengviau pagauti nei laukiniame, kuriame didelių karpių per ilgą laiką „padedant“ brakoniariams gali išlikti ir ne tiek jau daug.

Greičiausiai jūs galite pagalvoti, kad gaudžiau mažai ir ne tais boiliais, mano kabliukai buvo nebeaštrūs arba sėkmė nuo manęs nusisuko. Tačiau aš manau sėkmė 2009 m. nuo manęs tikrai nenusisuko, nes po trijų metų pertraukos nedalyvaujant jokiose varžybose mūsų klubas „GARS“ sugebėjo laimėti 2009 m. klubų taurę. Nuo seno pasitikiu tik savadarbiais boiliais, kuriais jaukinant ir gaudant pavyko sugauti rekordinį 20,4 kg karpį dar 2008 m., o kabliukai tikrai geri. Pagrindinė tokio prasto sezono priežastis buvo prastas kibimas. Nors tai ir savaime suprantama (mažai pagauni kai nekimba), tačiau kalbant apie nekibimo priežastis jau tenka gerokai pasukti galvą.

Didžiają sezono dalį gaudžiau tik dvejuose ežeruose, kuriuos pavadinkim ežeras Nr. 1 ir Nr. 2. Prisimenant geriausias žūkles, tai pirmame ežere dar 2004 metais per vieną žūklę pavyko pagauti 14 karpių nuo 6 iki 14 kg (žvejota 1,5 paros), 2007 m. 10 karpių per 11 val, svoriai nuo 4,3 kg iki 11,8 kg, 2008 m. 8 karpiai nuo 7,1 kg iki 14,5 kg per 2,5 paros, o štai 2009 metais neturėjau nė vieno kibimo. Per skirtingas žūkles išbandžiau visus girdėtus ir ankščiau naudotus jaukinimo ir gaudymo būdus, tačiau niekas nepadėjo. Sezonui besibaigiant, pasiėmiau echolotą ir ištyriau dugną visoje teritorijoje metimo atstumu ir vietomis šiek tiek toliau. Kadangi turiu priėjimą prie ežero tik vienoje vietoje, tai visos žūklės buvo tik iš to pačio sektoriaus. Mane nustebino tokio „tyrimo“ rezultatai. Visa ištirta teritorija lygi beveik 1 ha buvo apaugusi žolėmis, t.y. echolotas rodė vaizdą panašų į širdies darbo kardiogramą. Tokio vaizdo neteko matyti bent jau nuo 2004 m. kuomet ten pradėjau žvejoti. Ankščiau tebuvo tik kietas dugnas be jokios žolytės. Todėl visi pašarai 2009 m. suberti bet kurioje vietoje iš šio sektoriaus paprasčiausiai pradingdavo tarp žolių. Man sunku pasakyti kaip pasikeitė karpių migravimo takai atsiradus žolėms, tačiau man buvo keista ir įdomu nesulaukti nė vieno patempimo.

Panašus vaizdas buvo ir ežere Nr. 2, kurį laikau vienu „sunkiausių“ dėl inoringų karpių. Jei neklystu iš kokių 6 žūklių sėkmingos buvo tik dvi, per kurias bendrai pagavau tris karpius ar tai buvo tik liepos – rugpjūčio mėnesiais. Mano žiniomis nuo rugpjūčio vidurio nė vienas žvejys įskaitant ir mane neturėjo nė vieno kibimo. Kilo daug minčių dėl to kas atsitiko, gal tinklininkai, gal elektrikai, gal ligos, o gal jau nebeliko, nes išvežė? Tačiau remiantis ir kitų karpininkų informacija apskritai apie 2009 m sezoną surantu, kad panaši situacija buvo beveik visuose Lietuvos laukiniuose ežeruose. Taigi kas gi atsitiko?

Savo pamąstymus norėčiau tęsti atkreipdamas dėmesį į keletą faktų. 2009 m sezonas buvo daug kam prastas, 2007m./2008m. ir 2008m./2009m. žiemos buvo palyginti šiltos, tačiau 2009/2010 žiema yra beveik rekordiškai šalčiausia kokia tik buvo Lietuvoje per paskutinius bent jau 5 metus. Seniai teturėjom -32C lauke. Kitas faktas – stambių karpių (virš 10 kg) amžius yra virš 15 metų, per kuriuos karpis sugebėjo peržiemoti ir šiltas, ir labai šaltas žiemas. Manau visi sutiksime karpiai sugeba prisitaikyti prie besikeičiančių sąlygų. Todėl nors ir nesu gamtos mokslų daktaras tačiau drįstu teigti, kad prastas 2009 sezonas yra susijęs su besikeičiančia Lietuvos gamta. Labai domiuosi karpiais, tačiau kiek žinau nėra atlikti tyrimai dėl to kaip karpiai prisitaiko prie artėjančios labai šaltos žiemos. Be abejonės karpiai maitinasi ir vasarą, ir žiemą, tačiau kodėl nerinko mano boilių šiltu metų laiku težino tik patys karpiai. Esu tikras, kad karpių nei meškere, nei tinklais neišgaudysi. Dėl „elektrikų“ įtakos tiksliai nežinau, bet tikiu, kad ir „elektrikai“ sunkiai galėjo pakenkti karpiams. Nors tai tik spėjimas...

Pabaigai turiu keletą pasiūlymų visiems karpininkams. Pirmiausiai perskaitykite (jei dar neskaitėte) alytiškio Algirdo Viliaus, kuris kiek žinau pastaruoju metu mažai težvejoja karpius (konstruoja džipus „Autofanuose“), senai parašytą straipsnelį (http://www.laukarpis.lt/atskleista-paskutine-laukiniu-karpiu-gaudymo-paslaptis), kuriame jis pateikia pagrindines karpių gaudymo „subtilybes“. Straipsnis pabaigiamas didžiausia paslaptimi „laukinis karpis kartais kimba, o kartais ne :)“.

Iš savo patirties galiu tik papildyti, jog karpių gaudymo pagrindas yra kur gaudyti, kuo ir kaip jaukinti ir ką dėti ant plauko (turiu omenyje boilių sudėtį, kvapą, tipą ir pan.). Čia visa mūsų įranga yra neesminis dalykas, tačiau dėl reklamos daug kas tai pamiršta.

O kas gi laukia mūsų šiais metais 2010-ais? Mano spėjimas būtų – labai geras sezonas. Šiais metais Lietuvoje turime labai šaltą žiemą kokia ir turi būti gruodžio vasario mėnesias mūsų krašte, vandens lygis ežeruose sugrįžo į įprastinį lygį, ir tai manau sugrąžins viską į savo vietas, o išvykose gamta ir vėl džiugins laimikiais. Ar spėjimas buvo teisingas parašysiu naujoje apžvalgoje po metų. Laukite tęsinio...

Karpiauskas